Vrste solarnih elektrana
Primjerene su za objekte s klasičnim krovnim pokrovom i nagibom krova od 0° do 60°.
Krovni pokrov treba da bude u zadovoljivom stanju za 30 godina i više, koliko traje životna dob solarne elektrane.
Potrebna je važeća građevinska dozvola za objekt i kvote, koje trenutno iznose 15 MW.
Solarne elektrane integrirane u krov:
Solarne elektrane integrirane u krov su posebna izvedba solarnih elektrana, gdje fotonaponske ploče predstavljaju primarni krovni pokrov. Solarne elektrane integrirane u krov odlikuje dobra estetika i najprimjerenije su rješenje za novogradnju i u slučaju da je postojeći pokrov objekta dotrajao i da ga je potrebno zamijeniti. Potrebna je važeća građevinska dozvola za objekt i kvote, koje trenutno iznose 15 MW.
Samostojeće solarne elektrane predstavljaju odličan izvor zarade na neiskorištenim zemljištima. S primjerenom pod-konstrukcijom postižemo optimalno usmjerenje fotonaponskih ploča te s tim osiguravamo najviši prinos solarne elektrane. Za postavljanje samostojeće solarne elektrane potrebno pridobiti građevinsku dozvolu i kvote, koje trenutno iznose 10 MW godišnje za solarne elektrane postavljene na zemlji.
Otočni sustavi su rješenje za neovisnu energetsku opskrbu individualnih kuća i ostalih manjih objekata. Omogućuju energetsku opskrbu vikendica, kamp prikolica, planinskih kućica, zidanica, baznih postaja i svih objekata koje nije moguće priključiti na javnu distribucijsku mrežu.
Parkirne površine veoma lako pretvorimo u unosne sunčane elektrane. Solarni paneli montiraju se na nadstrešnice parkirališta, te oni tako dobivaju dvostruku funkciju – proizvode električnu energiju, i istovremeno štite vozila od atmosferskih utjecaja (kiša, snijeg, tuča).
Pomoću posebne potkonstrukcije proizvođača Mecosun i Solrif možemo napraviti nadstrešnicu, gdje solarni moduli zamjenjuju krovni pokrov. Nadstrešnica služi kao efikasna zaštita za automobile, zimske vrtove, ili pak kao zaštita vrta od atmosferskih utjecaja (kiša, snijeg, tuča).